Administrace a smlouvy

20.10.2023

Pokud jste našli vážného zájemce tak vám gratulujeme, bohužel však je třeba trocha administrativy a úředničiny. Je zapotřebí vše hodit na papír a správně sepsat, aby všechny dokumenty měli správné náležitosti jak po formální stránce ale i právní. Je to důležité pro ochranu práv jak prodávajícího tak kupujícího, proto doporučujeme vám přípravu smluv svěřit odporníkům kteří všechny smlouvy s prodejem nemovitosti připraví včetně přípravy pro katastr nemovitostí . Za 1 si ušetříte čas lítáním, vymyšlením či stahovaní vzorových smluv s internetu které nejsou aktuální a nejsou přizpůsobena k prodeji vaší nemovitosti a za 2 stejně neušetříte. Špatně sepsané kupní smlouvy neochrání dostatečně vaše práva a Katastrální úřad Váš vklad nemusí přijmout s formálních důvodů třeba kvůli špatně sepsaným údajům. Proto doporučujeme se obrátit na odborníky, tedy na advokáty, který se zabývají tvorbou smluv. Většina advokátů mají veliké zkušenosti s tvorbou smluv a dokáží vám celou administrativu udělat na klič včetně zápisu do katastr nemovitosti úschovy peněz. Ceny těchto baličku nejsou příliš vysoké pohybují se podle druhu úkonů od 6000Kč do 15000 Kč ( ceny jsou orientační )

Jaké smlouvy budete nebo můžete potřebovat?

Plná moc 
je jednostranné písemné potvrzení, že smluvní zastoupení bylo ujednáno a vzniklo.[1] Osoba, která na základě plné moci někoho jiného zastupuje, se nazývá "zmocněnec" a ten, který uděluje plnou moc, se nazývá "zmocnitel". Prostřednictvím dohody o plné moci je realizováno zplnomocnění. Plná moc zaniká uplynutím doby, na kterou byla udělena, odvoláním nebo realizací úkonu (často právního jednání), pro který byla udělena. 


Rezervační smlouva
 je smluvním instrumentem při procesu převodu nemovitosti mezi kupujícím a prodávajícím, typicky při prodeji prostřednictvím realitní kanceláře. Rezervační smlouva zajišťuje rezervaci předmětné nemovitosti kupujícímu, tj. definuje dobu, během které nemůže prodávající nabízet předmětnou nemovitost jinému zájemci.[1] V této době si může kupující zkontrolovat faktický i právní stav nemovitosti. Rezervační smlouva se týká i rezervačního poplatku, který může být započítán na úhradu kupní ceny i určen jako smluvní pokuta při nedodržení podmínek rezervační smlouvy. Pokud se převodu nemovitosti neúčastní realitní kancelář, skládá se rezervační poplatek většinou do notářské či advokátní úschovy.[2] Rezervační smlouva předchází kupní smlouvě, může předcházet také smlouvě o smlouvě budoucí. 


Smlouva o smlouvě budoucí

označuje smlouvu, ve které se její strany pouze předběžně dohodnou na uzavření budoucí smlouvy o nějakém konkrétním závazku. Závazkem zde je tedy jen závazek uzavřít v dohodnuté době určitou smlouvu. Právně je upravena v § 1785–1788 občanského zákoníku.

Jestliže není dohodnuta doba, do kdy je nutné budoucí smlouvu uzavřít, platí lhůta 1 roku. Už při sjednání smlouvy o smlouvě budoucí je vždy potřeba dohodnout se alespoň obecným způsobem na obsahu budoucí smlouvy. Ze smlouvy o smlouvě budoucí vyplývá povinnost dohodnutou smlouvu do určité doby uzavřít, ledaže se okolnosti natolik změní, že její uzavření nelze rozumně požadovat. Pokud se však takto okolnosti nezmění a i přes včasnou výzvu druhá strana bez zbytečného odkladu vlastní smlouvu neuzavře, lze se obrátit na soud, případně na osobu, která je ve smlouvě o smlouvě budoucí určena, aby určili obsah vlastní smlouvy

Kupní smlouvá

Je soukromoprávní smlouva, při níž dochází k převodu vlastnického práva k věci mezi prodávajícím, kterému vzniká povinnost odevzdat kupujícímu předmět koupě, a kupujícím, jemuž vzniká povinnost předmět koupě převzít a zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou kupní cenu. Závazkový právní vztah založený kupní smlouvou se označuje jako koupě